Institucije, organizacije i pojedinci koji rade na zaštiti ljudskih prava starijih osoba okupili su se od 23. do 26. srpnja 2018. u New Yorku na sastanku Radne skupine UN-a za starije osobe (OEWG). Ove godine, tema sastanka bila je autonomija i neovisnost starijih te palijativna i dugotrajna institucionalna skrb.
Pučka pravobraniteljica i predsjedavajuća Europske mreže nacionalnih institucija za ljudska prava (ENNHRI) Lora Vidović istaknula je kako ograničavanje autonomije starijih dovodi u pitanje cijeli niz njihovih prava: na život, sigurnost, privatnost, zabranu mučenja, slobodu od nasilja i zlostavljanja, slobodu izražavanja i pristup informacijama. Okupljene je upoznala s radom institucija koje predstavlja te navela kako on pokazuje potrebu za donošenjem Konvencije o pravima starijih.
Naime, međunarodni propisi i standardi adekvatno ne odgovaraju na izazove koji su povezani s dobi niti jamče pravo na dugotrajnu institucionalnu i palijativnu skrb, naglasila je pravobraniteljica. Njezina savjetnica Tatjana Vlašić navela je kako je vidljiv raskorak između postojećeg zakonskog okvira i svakodnevnog iskustva starijih osoba, a upravo su ta iskustva doprinos kojim će nacionalne institucije za ljudska prava nastaviti sudjelovati u radu OEWG-a, uključujući i aktivnosti koje bi mogle dovesti do pripreme Konvencije o pravima starijih.
Više o događaju i raspravama možete doznati ovdje.
Ograničavanje autonomije starijih dovodi u pitanje cijeli niz njihovih prava: na život, sigurnost, privatnost, zabranu mučenja, slobodu od nasilja&zlostavljanja, slobodu izražavanja, pristup info – upozorila je L. Vidović na Radnoj skupini @UN za starije #OEWG9@UN4Ageing @ennhri https://t.co/jV670AHNau
— Pravobraniteljica (@OmbudsmanHR) July 24, 2018
Novosti
- Povodom Međunarodnog dana ljudskih prava – kako podršku „s papira“ pretvoriti u stvarnu promjenu za građane
- Tko su branitelji ljudskih prava i zašto su važni
- 40 godina UN Konvencije protiv mučenja i drugih okrutnih, neljudskih i ponižavajućih postupaka ili kažnjavanja
- Koju pomoć mogu ostvariti najsiromašniji građani
- Koliko zaposlenih u školama neće ove godine dobiti božićnicu?
- Javno razotkrivanje – što je, kada se koristi i kako pomaže u borbi protiv korupcije