Povodom medijskih napisa i javne rasprave koja se vodi o odredbama novog Zakona o obveznom zdravstvenom osiguranju i zdravstvenoj zaštiti studenata starijih od 26 godina koje su stupile na snagu 1. srpnja 2013.g., smatramo kako određivanje dobne granice za redovite studente, od 26 godina, u kojoj prestaje vrijediti zdravstveno osiguranje, sa stanovišta zaštite ljudskih nije prihvatljivo, te pozdravljamo najavljenu inicijativu Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta za izmjenama Zakona o obveznom zdravstvenom osiguranju, kako bi svi redoviti studenti imali pravo na besplatnu zdravstvenu zaštitu u trajanju od 8 godina od trenutka upisa na studij.
Napominjemo, međutim, kako bi trebalo dopustiti mogućnost prilagodbe navedene granice, s jedne strane uzevši u obzir duljinu trajanja pojedinog studija, razinu studija (dodiplomski, poslijediplomski), kao i sve opravdane okolnosti prekida studija, kao što su bolest, briga o bolesnim članovima obitelji, trudnoća itd.
Pučka pravobraniteljica stoga poziva nadležna ministarstva da uvaže i navedene elemente, kako bi u konačnici zakonsko rješenje jamčilo pravedan i uravnotežen pristup pravu studenata na zdravstveno osiguranje i zaštitu.
Novosti
- Povodom Međunarodnog dana ljudskih prava – kako podršku „s papira“ pretvoriti u stvarnu promjenu za građane
- Tko su branitelji ljudskih prava i zašto su važni
- 40 godina UN Konvencije protiv mučenja i drugih okrutnih, neljudskih i ponižavajućih postupaka ili kažnjavanja
- Koju pomoć mogu ostvariti najsiromašniji građani
- Koliko zaposlenih u školama neće ove godine dobiti božićnicu?
- Javno razotkrivanje – što je, kada se koristi i kako pomaže u borbi protiv korupcije