Iako povjesničari procjenjuju da je u Europi za vrijeme Drugog svjetskog rata ubijeno između 250 tisuća do milijun Roma, njihova je žrtva marginalizirana, kako u obrazovnim programima, tako i samim obilježavanjima stradanja.
Ta se nepravda počela ispravljati tek posljednjih godina, između ostalog i obilježavanjem Međunarodnog dana sjećanja na romske žrtve Porajmosa/Holokausta. Obilježava se 02. kolovoza, na dan kad je 1944. ubijeno otprilike 3000 Roma u koncentracijskom logoru Auschwitz.
U sklopu ovogodišnjeg obilježavanja ovog međunarodnog dana, u predvorju Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu se do 31. kolovoza 2017. održava međunarodna putujuća izložba Miranda – holokaust Roma, koja će obići 19 država te svoj vrhunac doživjeti u proljeće 2018. godine kada će biti postavljena u Europskom parlamentu u Bruxellesu.
Cilj projekta Kroz Mirandine očije potaknuti međukulturalni dijalog te obnoviti podučavanje o europskoj povijesti. Miranda predstavlja Anu Frank Roma, a sam projekt je privukao veliku pozornost, djelomično i zbog činjenice da je riječ o prvoj izložbi o holokaustu Roma čiji su autori sami Romi.
Novosti
- Povodom Međunarodnog dana ljudskih prava – kako podršku „s papira“ pretvoriti u stvarnu promjenu za građane
- Tko su branitelji ljudskih prava i zašto su važni
- 40 godina UN Konvencije protiv mučenja i drugih okrutnih, neljudskih i ponižavajućih postupaka ili kažnjavanja
- Koju pomoć mogu ostvariti najsiromašniji građani
- Koliko zaposlenih u školama neće ove godine dobiti božićnicu?
- Javno razotkrivanje – što je, kada se koristi i kako pomaže u borbi protiv korupcije