Povodom Međunarodnog praznika rada donosimo pregled problema vezanih uz ljudska prava i jednakost na tržištu rada, kao i preporuke za njihovo jačanje.
Problemi koje opisujemo u ovom pregledu prisutni su niz godina, na što upozoravamo u pojedinačnim predmetima u kojima imamo ovlasti postupati, kao i u godišnjim izvješćima Hrvatskom saboru i u javnim istupima.
Ti primjeri su:
- Rad od kuće – rizici za diskriminaciju na osnovu imovnog i zdravstvenog stanja
- Zlouporabe ugovora o radu na određeno
- Bolovanje kao razlog neproduljivanja ugovora na određeno
- Zbog dobi mogu na bolovanje samo na vlastiti trošak
- Radnici 50+ većina među kolektivnim viškom
- Trebate posao? Može, ako imate automobil
- Pripravništvo, a time i posao u struci, često je nedostupno mladima obrazovanima za rad u zdravstvu, socijalnoj skrbi i obrazovanju
- Problemi policajaca iz Slavonije na radu u Dubrovačko-neretvanskoj županiji
— Pregled „Ljudska prava i jednakost na tržištu rada“ preuzmite ovdje
Što je pravo na rad i zašto je važno?
Pravo na rad zajamčeno je Ustavom i nizom međunarodnih akata, a znači da svatko ima pravo na uživanje pravednih i povoljnih uvjeta rada, uključujući sigurnost na radnom mjestu, poštene plaće, jednake naknade za rad jednake vrijednosti, razumne sate rada i odmora, kao i pravo na organiziranje i kolektivno pregovaranje. Pravo na rad važno je za ostvarivanje i ostalih ljudskih prava, poput socijalne sigurnosti, prava na zdravlje, prava na stanovanje i drugih.
Zabranjena je diskriminacija u području rada i zapošljavanja, između ostalih i na osnovi dobi, zdravstvenog ili imovnog stanja, obrazovanja i drugih osnova iz Zakona o suzbijanju diskriminacije.
Države su dužne osigurati socijalno, ekonomsko i fizičko okruženje za ostvarivanje prava na rad, uključujući i zaštitu od bilo kojeg oblika diskriminacije u pristupu radu, u kojem bi idealno svi ljudi trebali imati priliku zarađivati za život radom koji je u skladu s njihovim dostojanstvom.
Preporuke za jačanje ljudskih prava i jednakost na tržištu rada
Osim primjera problema, povodom Međunarodnog praznika rada podsjećamo i na preporuke vezane uz ljudska prava i jednakost u ovom području, koje smo dali u Izvješću pučke pravobraniteljice za 2020.
Tako smo preporučili:
- Hrvatskom zavodu za zapošljavanje, da nastavi s edukacijom dionika na tržištu rada, naročito poslodavaca, o diskriminaciji temeljem imovnog stanja u postupcima zapošljavanja
- Sindikatima, poslodavcima i Vladi RH, da se u kolektivnim ugovorima i pravilnicima o radu propišu odredbe o maksimalnom broju ugovora o radu na određeno vrijeme koje poslodavac može sklopiti s radnikom
- Hrvatskom zavodu za zapošljavanje, da u suradnji s nadležnim tijelima osigura provedbu mjera za poticanje zapošljavanja mladih u djelatnostima zdravstva, obrazovanja i socijalne skrbi;
— Ostale preporuke su u pregledu „Ljudska prava i jednakost na tržištu rada“, kojeg možete preuzeti ovdje
Napomena: Po zakonu nemamo ovlasti postupati u slučajevima kršenja ljudskih prava u privatnom sektoru, to možemo samo kada je riječ o mogućoj diskriminaciji te zaštiti prijavitelja nepravilnosti (tzv. zviždača). Ipak, i pritužbe za koje nismo nadležni koristimo kao izvor informacija u pripremi analiza i ocjene stanja ljudskih prava i preporuka u godišnjim izvješćima Hrvatskom saboru, kao nacionalna institucija za zaštitu ljudskih prava, pa time i prava na rad.
One su u prvom redu usmjerene na javne politike, koje bi pomogle spriječiti kršenja ljudskih prava u budućnosti.
Izvješće pučke pravobraniteljice za 2020. možete pronaći ovdje.
Novosti
- Obilježavanje Dana sjećanja na žrtve Domovinskog rata i Dana sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje
- Sastanak Mreže neovisnih institucija nadležnih za pritužbe na policiju
- Rasprava o važnosti antikorupcijskih politika
- Direktiva EU o održivom poslovanju – uloga poslovne zajednice u zaštiti ljudskih prava i okoliša
- Međunarodni dan borbe protiv siromaštva i socijalne isključenosti
- Javni natječaj za prijam u državnu službu na neodređeno vrijeme u Ured pučke pravobraniteljice