Na plenarnoj sjednici održanoj 15. srpnja 2021. Hrvatski sabor izabrao je Dijanu Kesonju, Sašu Rajića i Tatjanu Vlašić na dužnost zamjenika pučke pravobraniteljice u trajanju od osam godina.
Dijana Kesonja nakon završenog Pravnog fakulteta u Rijeci svoju karijeru započinje kao odvjetnica 2003. godine, a od 2014. radi kao savjetnica pučke pravobraniteljice za pravne poslove i stratešku litigaciju u Službi za suzbijanje diskriminacije u Područnom uredu u Rijeci. U dosadašnjoj karijeri specijalizirala se u području suzbijanja diskriminacije, posebno u području rada i zapošljavanja, zaštite prijavitelja nepravilnosti te govora mržnje.
Saša Rajić na dužnost zamjenika pučke pravobraniteljice dolazi s mjesta upravitelja Zatvorske bolnice u Zagrebu, a u više od 30 godina dugoj karijeri radio je na mnogim pozicijama unutar Ministarstva pravosuđa i uprave, zatvorskog sustava, kao i sustava probacije i podrške žrtvama i svjedocima. Diplomirao je i doktorirao na Edukacijsko-rehabilitacijskom fakultetu u Zagrebu, specijaliziravši se u području prevencije nasilja u zatvorskom sustavu.
Tatjana Vlašić nakon završenog Filozofskog fakulteta u Zagrebu, karijeru u području ljudskih prava započinje 2008. kao savjetnica, a zatim i pomoćnica ravnatelja u Uredu za ljudska prava i prava nacionalnih manjina Vlade RH, a od 2015. radi kao savjetnica u Uredu pučke pravobraniteljice gdje je vodila niz domaćih i međunarodnih projekata, istraživanja, edukacija, suradnji, kampanja i konferencija vezanih uz zaštitu ljudskih prava i suzbijanje diskriminacije.
Prema Zakonu o pučkom pravobranitelju, pučka pravobraniteljica ima najmanje tri zamjenika, a novi dužnosnici izabrani su na prijedlog pučke pravobraniteljice Hrvatskom saboru, i to na temelju javnog poziva.
Novosti
- Povodom Međunarodnog dana ljudskih prava – kako podršku „s papira“ pretvoriti u stvarnu promjenu za građane
- Tko su branitelji ljudskih prava i zašto su važni
- 40 godina UN Konvencije protiv mučenja i drugih okrutnih, neljudskih i ponižavajućih postupaka ili kažnjavanja
- Koju pomoć mogu ostvariti najsiromašniji građani
- Koliko zaposlenih u školama neće ove godine dobiti božićnicu?
- Javno razotkrivanje – što je, kada se koristi i kako pomaže u borbi protiv korupcije