IPA
Program IPA je integrirani pretpristupni fond Europske unije za Hrvatsku za razdoblje 2007-2013. godine. Utemeljen je uredbom Vijeća Europe br. 1085/2006, a predstavlja svojevrstan nastavak prve generacije EU fondova: CARDS, PHARE, ISPA i SAPARD.
Osnovni ciljevi programa IPA su pomoć državama kandidatkinjama i državama potencijalnim kandidatkinjama u njihovom usklađivanju i provedbi pravne stečevine EU te priprema za korištenje Kohezijskog fonda i strukturnih fondova.
Pet komponenti IPA programa:
1. Pomoć u tranziciji i jačanje institucija
2. Prekogranična suradnja
3. Regionalni razvoj – Promet, Okoliš, Regionalna konkurentnost
4. Razvoj ljudskih potencijala
5. Ruralni razvoj
IPA I
Pomoć u tranziciji i jačanje institucija – IPA komponenta I usmjerena je na financiranje aktivnosti i projekata koji se odnose na izgradnju i jačanje institucija s ciljem njihovog usklađivanja s europskom pravnom stečevinom i kao pomoć u ispunjavanju kriterija (politički kriteriji, ekonomski kriteriji, sposobnost preuzimanja obveza iz članstva) za pristupanje Europskoj uniji.
Putem ove komponente financiraju se projekti iz područja pravosuđa, unutarnjih poslova, zaštite ljudskih prava i antidiskriminacije, projekti jačanja nevladinog sektora, zaštite kulturnih i prirodnih bogatstava, poreza, prometne politike, zdravstva i zaštite okoliša.
IPA komponenta I predstavlja svojevrstan nastavak aktivnosti iz programa Phare, uz iznimku komponente ekonomske i socijalne kohezije.
Korisnici IPA komponente I su tijela državne uprave, ustanove i trgovačka društva u vlasništvu države te neprofitne organizacije.
Financijski sporazum – potpisuje se između Europske komisije i Republike Hrvatske za svaku programsku godinu te predstavlja pravni okvir korištenja sredstava predviđenih u okviru IPA I komponente. Financijski sporazum, između ostalog, definira projekte koji će se financirati u okviru navedene komponente, rokove unutar kojih raspoloživa sredstva trebaju biti ugovorena, potpisani ugovori provedeni, a plaćanja prema krajnjim ugovarateljima odnosno korisnicima izvršena.
Definirani projekti provode se kroz nekoliko vrsta ugovora – o tehničkoj pomoći, nabavi opreme, izvođenju radova, tzv. twinninga ugovora te ugovori o dodjeli bespovratnih sredstava,
Ovisno o vrsti pomoći, korisnici projekta su u obvezi sufinancirati dio iznosa projekata i to za komponentu twinninga i tehničke pomoći 10%, nabavu roba, izvođenje radova i tehničku pomoć koja ima za svrhu pripremu natječajne dokumentacije 15%.
Operativna struktura
Tijelo nadležno za programiranje prve komponente programa IPA je Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova Europske unije, Uprava za strateško planiranje, Sektor za programe Europske unije (www.mrrfeu.hr) a tijelo nadležno za provedbu je Središnja agencija za financiranje i ugovaranje programa i projekata Europske unije ( www.safu.hr).
Novosti
- Povodom Međunarodnog dana ljudskih prava – kako podršku „s papira“ pretvoriti u stvarnu promjenu za građane
- Tko su branitelji ljudskih prava i zašto su važni
- 40 godina UN Konvencije protiv mučenja i drugih okrutnih, neljudskih i ponižavajućih postupaka ili kažnjavanja
- Koju pomoć mogu ostvariti najsiromašniji građani
- Koliko zaposlenih u školama neće ove godine dobiti božićnicu?
- Javno razotkrivanje – što je, kada se koristi i kako pomaže u borbi protiv korupcije