Europska komisija objavila je 24.7.2024. godine peto godišnje izvješće o vladavini prava. Riječ je o važnom mehanizmu koji ukazuje na značajne trendove u vladavini prava u svim državama članicama Europske unije. Njime EK izdaje i preporuke državama članicama te ocjenjuje provedbu prošlogodišnjih.
Ove godine je EK uputila Republici Hrvatskoj sveukupno četiri preporuke, a jedna od njih je „da dodatno poboljša provedbu preporuka i sustavnije odgovara na zahtjeve pučke pravobraniteljice za informacije“.
Ovo je sada već treća godina za redom da EK ovu potrebu ističe u preporukama RH i, iako svake godine bilježi „određen napredak“, daljnji koraci u tom smjeru su i dalje potrebni.
Upućivanjem ove preporuke Republici Hrvatskoj, i to po treći put, EK pri tome prepoznaje ulogu i daje snažnu podršku neovisnoj instituciji pučke pravobraniteljice u jačanju vladavine prava u Hrvatskoj.
Nažalost, pučka pravobraniteljica još uvijek ima otežan pristup podacima, kako onima koje zatraži pisanim putem, tako i onima kojima ima pravo pristupa tijekom nenajavljenih obilazaka. To otežava postupanje pučke pravobraniteljice u pojedinačnim predmetima, a i izvještavanje Hrvatskog sabora i javnosti o stanju ljudskih prava i vladavine prava u Hrvatskoj, a što negativno utječe i na zaštitu ljudskih prava i na vladavinu prava u Hrvatskoj. Istovremeno je i dalje nedovoljan stupanj provedbe preporuka iz godišnjih izvješća pučke pravobraniteljice, koje proizlaze iz analize stanja u pojedinim područjima te ukazuju na potrebne promjene. No, do takvih promjena može doći samo ako se preporuke pučke pravobraniteljice ozbiljno razmatraju i provode, što trenutno ni po ocjeni EK nije slučaj.
Ocjenjujući ostale prošlogodišnje preporuke, kojih je bilo šest, EK je istaknula da je Hrvatska postigla znatan napredak u:
- nastavku strukturnog rada na pitanju plaća sudaca, državnih odvjetnika i sudskog osoblja, uzimajući u obzir europske standarde o resursima i naknadama za pravosudni sustav,
- donošenju sveobuhvatnog zakonodavstva u području lobiranja, među ostalim prema osobama na najvišim izvršnim položajima, te u uspostavi javnog registra lobista.
Određen napredak Republike Hrvatske EK navodi:
- u povećanju učinkovitosti istraga i kaznenog progona počinitelja u predmetima korupcije, ali ne i u reviziji Zakona o kaznenom postupku i Zakona o Uredu za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta kako je predviđeno u Strategiji sprječavanja korupcije,
- u provedbi preporuke da poduzme daljnje korake u rješavanju pitanja strateških tužbi protiv javnog sudjelovanja usmjerenih na novinare, među ostalim tako da revidira pravne odredbe o kleveti i potiče širu primjenu postupovnih pravila kojima se dopušta odbacivanje neutemeljenih tužbi, uzimajući u obzir europske standarde o zaštiti novinara.
I konačno, EK ne vidi nikakav napredak u jačanju okvira za pravednu i transparentnu raspodjelu sredstava za državno oglašavanje utvrđivanjem jasnih mjerila, dobrih praksi i mjera nadzora kako bi se zajamčilo djelotvorno funkcioniranje postupka javnog natječaja za lokalne i regionalne medije.
Na temelju ovih ocjena i drugih aktivnosti i događanja, a podsjećajući na relevantne obveze koje je Hrvatska preuzela u Nacionalnom planu oporavka i otpornosti, EK u najnovijem izvješću o vladavini prava Hrvatskoj preporučuje da:
- revidira Zakon o kaznenom postupku i Zakon o Uredu za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta, u skladu sa Strategijom sprječavanja korupcije, kako bi dodatno povećala učinkovitost istraga i kaznenog progona počinitelja u predmetima korupcije,
- dodatno poradi na jačanju pravnog okvira i mehanizama nadzora kako bi osigurala pravednu i transparentnu raspodjelu sredstava za državno oglašavanje na regionalnoj i lokalnoj razini, uključujući postupke javne nabave,
- nastavi raditi na rješavanju pitanja strateških tužbi protiv javnog sudjelovanja usmjerenih na novinare, među ostalim tako da revidira pravne odredbe o kleveti i potiče širu primjenu postupovnih pravila kojima se dopušta odbacivanje neutemeljenih tužbi, uzimajući u obzir europske standarde o zaštiti novinara,
- dodatno poboljša provedbu preporuka i sustavnije odgovara na zahtjeve pučke pravobraniteljice za informacije.
Dio Izvješća o vladavini prava Europske komisije za 2024. godinu koji se odnosi na Hrvatsku pročitajte ovdje (na hrvatskom jeziku), a cijelo Izvješće pronađite ovdje (na engleskom jeziku).
Novosti
- Povodom Međunarodnog dana ljudskih prava – kako podršku „s papira“ pretvoriti u stvarnu promjenu za građane
- Tko su branitelji ljudskih prava i zašto su važni
- 40 godina UN Konvencije protiv mučenja i drugih okrutnih, neljudskih i ponižavajućih postupaka ili kažnjavanja
- Koju pomoć mogu ostvariti najsiromašniji građani
- Koliko zaposlenih u školama neće ove godine dobiti božićnicu?
- Javno razotkrivanje – što je, kada se koristi i kako pomaže u borbi protiv korupcije