Prije 20 godina usvojena je Direktiva Europske unije o rasnoj jednakosti (2000/43/EC), pravni instrument „nove generacije“ kojim je zaštita od diskriminacije u EU proširena i na druge osnove osim spola. Dodatna značajka Direktive je i što od zemalja članica i kandidatkinja zahtijeva da osnuju neovisna tijela za jednakost, koja bi promovirala ovu temeljnu vrijednost EU i pružala podršku žrtvama diskriminacije.
Stoga se njezino usvajanje smatra prijelomnim trenutkom, jer je prepoznato da je uz snažan pravni okvir, upravo njegova primjena u praksi nužna za stvarno postizanje jednakosti. Istaknuto je to na online konferenciji Equality2020 kojom je 29. lipnja 2020. obilježena ova obljetnica. „Tijela za jednakost rade izravno s građanima i na konkretnim slučajevima, i uistinu mogu mijenjati stvarnost u kojima neki od njih žive. Uz to i upozoravaju na slučajeve nejednakosti što ih stavlja u idealnu poziciju za utvrđivanje stvarnog stanja na terenu. Isto tako, imaju potencijal preuzeti ključnu ulogu u učinkovitijoj primjeni zakonskih rješenja, a time i omogućavanja stvarnih promjena“, poručila je Tena Šimonović Einwalter, zamjenica pučke pravobraniteljice i predsjedavajuća Equineta.
Uz stručnjake iz područja suzbijanja diskriminacije i zaštite ljudskih prava, konferencija je okupila i predstavnike EU institucija i agencija koji su se osvrnuli na protekla dva desetljeća razvoja jednakosti u Europi, ali i postojeće zapreke koje građanima još uvijek onemogućavanju ostvarenje jednakih mogućnosti u svim područjima života.
„Tijekom proteklih 20 godina, tijela za ravnopravnost u zemljama EU, korištenjem konkretnih pravnih alata unaprijedila su jednakost širom kontinenta, pokrenuvši tako pozitivne promjene na mnogim razinama – onoj osobnoj, društvenoj i institucionalnoj. No, nedavni događaji poput pokreta „Black Lives Matter“ pokazali su i da širom Europe još uvijek postoje duboko ukorijenjeni izazovi. Stoga naš glavni cilj ostaje jačanje odgovarajuće primjene Direktive o rasnoj jednakosti, kao i osiguravanje uvjeta u kojima će tijela za jednakost svoje zadatke moći obavljati samostalno i učinkovito“, rekla je Helena Dalli, povjerenica Europske komisije za jednakost.
Konferencija je održana u organizaciji Europske mreže tijela za jednakost (Equinet), Europske komisije, Glavnog tajništva Vijeća EU-a i hrvatskog predsjedanja Vijećem EU. Tom su prilikom objavili i zajedničku izjavu koju možete pronaći ovdje. Ključne trenutke u borbi protiv svih oblika diskriminacije na razini EU posljednja dva desetljeća možete pronaći u pregledu najvažnijih događaja.
Novosti
- Povodom Međunarodnog dana ljudskih prava – kako podršku „s papira“ pretvoriti u stvarnu promjenu za građane
- Tko su branitelji ljudskih prava i zašto su važni
- 40 godina UN Konvencije protiv mučenja i drugih okrutnih, neljudskih i ponižavajućih postupaka ili kažnjavanja
- Koju pomoć mogu ostvariti najsiromašniji građani
- Koliko zaposlenih u školama neće ove godine dobiti božićnicu?
- Javno razotkrivanje – što je, kada se koristi i kako pomaže u borbi protiv korupcije