Drugi svjetski rat jedno je od najtragičnijih razdoblja modernog doba, a u povijesti će ostati zapisano kao vrijeme bujanja mržnje i sustavnog proganjanja koji su doveli do više desetaka milijuna smrti.
Prema procjenama povjesničara, među žrtvama Drugog svjetskog rata bilo je i između 220 i 500 tisuća Roma. Kako bi se očuvalo sjećanje na žrtve, a njihovo stradanje ostalo stalan podsjetnik na opasnosti rasizma, 2. kolovoza obilježava se Međunarodni dan sjećanja na romske žrtve genocida u Drugom svjetskom ratu – Samudaripen. Naime, na ovaj datum 1944. godine u koncentracijskom logoru Auschwitz ubijeno je gotovo tri tisuće Roma.
Dio Roma je u Drugom svjetskom ratu stradao i na prostoru današnje Republike Hrvatske, pod ustaškim režimom koji je donio i provodio rasne zakona. U tom, razdoblju Nezavisne Države Hrvatske (NDH), Romi su bili progonjeni, odvođeni u logore i ubijani.
Prema službenim podacima Spomen područja Jasenovac na području Uštice ustaše su domove i imanja lokalnog stanovništva ogradili žicom i pretvorili u sabirni logor smrti, koji je od 1942. do 1945. djelovao kao ustaški logor za Rome.
U Hrvatskoj se stoga Međunarodni dan sjećanja na romske žrtve genocida u Drugom svjetskom ratu, Samudaripen, tradicionalno obilježava na romskom groblju Uštica, a obilježavanje organiziraju Savez Roma u RH „Kali Sara“ i Ured saborskog zastupnika Veljka Kajtazija.
Vijenac u spomen stradalima položio je i zamjenik pučke pravobraniteljice Saša Rajić.
Novosti
- Povodom Međunarodnog dana ljudskih prava – kako podršku „s papira“ pretvoriti u stvarnu promjenu za građane
- Tko su branitelji ljudskih prava i zašto su važni
- 40 godina UN Konvencije protiv mučenja i drugih okrutnih, neljudskih i ponižavajućih postupaka ili kažnjavanja
- Koju pomoć mogu ostvariti najsiromašniji građani
- Koliko zaposlenih u školama neće ove godine dobiti božićnicu?
- Javno razotkrivanje – što je, kada se koristi i kako pomaže u borbi protiv korupcije